Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr štěněte

Je dobré navštívit chovatele ještě dříve, než až při odběrüu štěňátka. V první řadě si můžeme vybrat pejska, jakého budeme chtít a jakého pohlaví. V opačném případě bychom mohli dostat toho, co "zbyde".  Další výhodou je, že uvidíme rodiče pejska a hlavně budeme vědět, v jakém prostředí pejsek vyrůstal a jak se v něm chová. Štěňata by měla být veselá, zvědavá, hravá a nebojácná.

Svého budoucího pejska si pořádně prohlédněte, jestli nemá zjevné vady nebo známky nemoci.

 

Odběr štěněte

Ve většině případů se štěňátka odbírají kolem druhého měsíce věku. Někdy štěně ještě není dostatečně připraveno na odběr, proto je lepší počkat. Tohle rozhodnutí bychom měli nechat na chovateli a raději třeba počkat o trochu déle. Ovšem ve většině případů platí, že čím déle je štěně se svou smečkou, tím lépe pak vychází s ostatními pejsky. Ale na druhou stranu má poté pejsek větší problémy se začleňováním do nové rodiny.

 

Vhodné bydlení

Váš čtyřnohý kamarád potřebuje svůj soukromý prostor – místo k odpočinku a jídlu; dále odpovídající množství pohybu a především spoustu Vaší lásky a pozornosti. Vyčleňte mu klidný kout na spaní, kde jej budete co nejméně rušit. Misky na vodu a jídlo umístěte na snadno omyvatelnou podlahu. U štěněte také nezapomeňte na dostatek prostoru ke hraní. Štěně má první týdny života strávit s Vámi v bytě. A to i v případě, že bude později bydlet venku. Jedním z důvodů je zdraví pejska. Štěně se hůře vyrovnává s nepříznivými teplotními vlivy (horko nebo zima) a jeho imunitní systém zatím není připraven čelit infekčním nemocím. Druhým důvodem je psychický vývoj. Štěně si mezi 8.–12. týdnem věku vytváří trvalé vazby ke svému okolí (k Vám, dalším členům rodiny, známým, jiným zvířatům v domácnosti atd.). Proto je velice důležité být s ním v co nejtěsnějším kontaktu.

 

Základní výbava

Váš pejsek prospí až 16 hodin denně. Je tedy logické, že pelíšek představuje velice důležitou součást jeho výbavy. Nezapomeňte, že jej budete často prát a čistit, nevybírejte jej tedy pouze očima! Proutěné koše či polštáře z umělé kožešiny sice vypadají hezky, ale na údržbu moc praktické nejsou. Pes má mít dvě misky – jednu na krmivo a druhou na vodu. Vhodným materiálem je plast, kov nebo kamenina (ne sklo a keramika).
Obojek a vodítko jsou otázkou bezpečnosti Vašeho psa i Vašeho okolí. Pro štěně je vhodný jednoduchý kožený obojek podšitý měkkou plstí a lehké vodítko. Do základní kosmetické výbavy patří: kleštičky na zkracování drápků, ušní tampony, vatové tampony na čištění očí, pinzeta na odstraňování klíšťat, kartáč nebo hřeben podle typu srsti, speciální psí šampon atd. Hra je pro štěně nesmírně důležitá. Umožňuje mu vybít si energii a vyzkoušet si situace, s kterými se setká v reálném životě. Pejskovi dejte dostatek hraček. Vhodné jsou ale pouze ty, jež jsou určené přímo pro psy – gumové či plyšové dětské hračky jsou pro štěně nebezpečné.

 

Zdraví

Je dobré najít si „rodinného“ psího doktora. Veterinární lékař, který zná Vašeho pejska od útlého věku, snáze rozpozná jakoukoli odchylku od normálního stavu. Má přehled o prodělaných nemocích, očkováních a výživě. Lépe si poradí s Vaším psem v krizových situacích. Štěňátko potřebuje téměř stejnou preventivní zdravotní péči, jako je tomu u miminek. Při první návštěvě veterináře, se vás zeptá, jak se pejskovi daří, a podrobně jej prohlédne (uši, oči, tlamu, kůži, končetiny atd.). Naplánuje s Vámi také termíny očkování a odčervení. Pokud jste od chovatele dostali očkovací průkaz, nezapomeňte jej vzít s sebou. V prvních měsících budete pravidelně docházet na injekce proti infekčním nemocím. Máte-li jakékoli pochybnosti o zdraví štěňátka, bez prodlení vyhledejte Vašeho veterinárního lékaře nebo se s ním alespoň poraďte po telefonu. Veterinář současně zkontroluje celkový stav štěněte a v případě potřeby Vás objedná na doplňkovou prohlídku.
Pečlivě dodržujte určené termíny! Do doby, než bude mít štěňátko za sebou všechny nezbytné injekce, vyhýbejte se kontaktu s neznámými psy. Kromě vakcinace Váš pejsek podstoupí také opakovanou odčervovací kúru tabletami proti škrkavkám a tasemnicím.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář